[ag] Múzeum | hudba.info | MarianVarga.sk | PavolHammel.sk
logo
logo
aktuality
kalendár
výstavy
predaj / leasing

výtvarníci
maľba
socha
grafika
kresba
fotografia
multimédiá
inštalácia
objekt
keramika
šperk
digitálna tlač
kombinovaná technika
šperk - náramok
šperk - objekt
šperk - brošňa
sklo
textil
architektúra
dizajn
scénografia

študenti
galérie
inzercia
linky
archív
   
prihlásenie
registrácia
galéria | múzeum o nás | ponuka | partneri | pripomienky | copyright | kontakt
Mgr. art Gordana Zlatanović: o úžasoch matriarchatu
 
Výtvarné dielo
 
 
2005
 
Projekt: O úžasoch matriarchátu
Galéria: 35 mm
Dátum: máj 2005, Bratislava
 
Fotodokumentácia
 
1. Výsledné dielo
     
2. o úžasoch matriarchátu (2.)
     
3. o úžasoch matriarchátu 3.
     
   
 
Popis výtvarného diela
 
Vyberám ľahkú formu písania ľúbostných románov, aby som Vám popísala môj projekt. Nebudem hovoriť veľa. Neviem či môj projekt je viac o nostalgii za matriachátom alebo o sci – fi víziách.
Sníval sa mi sen... A o tom je tento projekt. Čierno – sivé pero, ktorým píšem, s nadpisom BALKAN – GRILL GMBH 26524 Hage, a o ktorom si neviem spomenúť, či je darčekom mojich gastarbajterských príbuzných, alebo ho ockovi poslal na pamiatku jeho obľúbený líder, pomaly zlyháva – v každom prípade Hašky dizajn ma hýbe.
Vráťme sa k projektu: nie je to o tom, že si mužov dostatočne nevážim, len je to o tom že nie sú tým čím bývali.
Možno je to o ženských túžbach.
A možno je to o mužských predsudkoch.
Možno, že hneď ako sa ženy začali obliekať do mužských nohavíc, sa muži mali obliecť do sukne.
Projekt sú zmanipulované fotografie. Ide o moje vízie budúcnosti. V projekte sa zameriam na miesta, priestory a funkcie ženám nedostupné. Schválne sa venujem náboženstvám a postaveniu žien v katolíckom a pravoslávnom náboženstve, s určitým akcentom práve na pravoslávne náboženstvo, ku ktorému sa hlásim.
Projekt je len a len vtipný. A prosím Vás, aby ste ho tak aj vnímali.
„Sveta gora“ je názov miesta (v Srbštine), ktoré sa rešpektom prirovnáva k Vatikánu. Na Atose sú kláštory rozdelené podľa štátov: jeden patrí Rusom, ďalší Grékom, a jeden Srbom. Aby ste sa tam dostali, potrebujete špeciálne víza. Nie je to pravoslávna Mekka, ale sme na ňu hrdí. Aj pravoslávne ženy, aj keď tam majú zakázaný prístup. Podľa legendy sa jedna naša kráľovná počas jednej z vojen ukryla pred nepriateľom práve v Hilandari – srbskom kláštore, a ako jediná žena stúpila na svätú zem. A preto sa hovorí, že Srbský národ je prekliaty.
Pápež je mŕtvy, nech žije pápež!
A čo keby ním bola žena. Alebo medzi ženami katolíckeho vierovyznania na to nemá ani jedna? Ako nám uškodila tá Eva! Alebo je to ďalší mýtus vymyslený mužmi, aby sa zbavili konkurencie, a mali doma verné otrokyne? Alebo sa máme utešovať faktom, že sme sa nenarodili v nejakom z Arabských štátov, kde aj odhalenú pätu považujú za erotiku....
Mala som aj ďalšie vízie: stretnutie Amerického a Ruského prezidenta, rok 2007; dve ženy v slušných oblekoch: sivé sako a nohavice – dáma z ľavej strany, tmavo modré sako dáma s pravej strany....
Alebo ženy vo verejnom dome ako konzumentky, rok 2006; Módna prehliadka, muži v šatách a topánkach s vysokými podpätkami... Ale tieto možnosti sa mi zdali až príliš reálne. No, občas mám také srandovné sny.
Keď som niekedy dávno, v detstve, okrem detektívok čítala aj o fatálnych ženách typu Mata Hary, vypátrala som v lokálnej – dedinskej knižnici knihu o tajných spolkoch. Dočítala som sa o úžasoch templarskych aktivít (teraz uvažujem či „nṓ Tito naschvál nepropagoval svoju organizáciu, dokonca k masonom patril aj náš Ivo Andič, ktorého za výkon ocenili Nobelovou cenou). Okrem toho akí sú úžasní, som sa dočítala aj, že po smrti člena slobodomurára sa postaráju o jeho rodinu, teda vdovu a deti. Ale aj tam je ženám prístup prísne zakázaný. A ako to už Jongová povedala: Čo chcú ženy – Moc, Sex, Chlieb a Ruže.
Berte projekt s humorom.
Gordana
 
Výstavy obsahujúce toto dielo
 
Mgr. art Gordana Zlatanović 2005