[ag] Múzeum | hudba.info | MarianVarga.sk | PavolHammel.sk
logo
logo
aktuality
kalendár
výstavy

výtvarníci
maľba
socha
grafika
kresba
fotografia
multimédiá
inštalácia
objekt
keramika
šperk
digitálna tlač
kombinovaná technika
šperk - náramok
šperk - objekt
šperk - brošňa
sklo
textil
architektúra
dizajn
scénografia

študenti
galérie
inzercia
linky
archív
   
prihlásenie
registrácia
galéria | múzeum o nás | ponuka | partneri | pripomienky | copyright | kontakt
Výstava
 
Informácie
 
Názov: S(ú)kromná sociológia
V galérii: Galéria Cypriána Majerníka
Trvanie: 23.6. - 5.9.2009
Kurátor: Ľudmila Kasaj-Polačková
Vystavujúci: Alžbeta Malcová a Ivana Sláviková

Z tlačovej správy: "Cieľom projektu S(ú)kromná sociológia je predstaviť verejnosti v Galérii Cypriána Majerníka mladú zaujímavú dvojicu: Alžbetu Malcovú a Ivanu Slávikovú. Tvorba oboch autoriek odokrýva a približuje často prehliadané a do úzadia posúvané intímne momenty z nášho života.(....) Ambíciou projektu je poukázať na dva rozličné metafyzické prístupy v tvorbe týchto mladých autoriek a  ich autorské výpovede podrobiť vzájomnému konfrontačnému dialógu, zároveň S(ú)kromná sociológia chce torzovito načrtnúť problémy introvertnej individuality, ktorá je v tomto prípade postavená na intimite jednotlivých diel.
Alžbeta Malcová (1983) študovala na VŠVU na Katedre grafiky a iných médií pod vedením prof. V. Popoviča a doc. V. Kolenčíka, na VŠMU v Bratislave a na Kunstiakadeemii v estónskom Tallinne. Silnou zložkou jednotlivých malieb je subjektívny symbolizmus, ktorý autorka spája s každodennosťou prežitých momentov. Malcovej symbolika je zameraná na súkromnú intimitu príbehu, ktorého zvečnenie na plátne je len pomyselnou bodkou za prežitým rozprávaním. Výber tém je z autorkinho súkromia a samotný proces maľby je sociografickým výskumom „terénu“, v ktorom sa pohybuje.
Ivana Sláviková (1981) študovala na Akadémii umení v Banskej Bystrici na Katedre sochárstva pod vedením doc. J. Saparu, kde dnes pôsobí ako doktorandka, a na Akademii sztuk pieknych vo Wrolawi v Poľsku. Slávikovej kreatívny sochársky proces je postavený na „nesochárskych nohách“, čím asociuje vo svojej podstate špecifickú formu feminizmu. Autorka hľadá najmä hranice vnímania priestoru u človeka, ktorý má možnosť vnímať jej umenie na základe haptických schopností. Slávikovej inštalácie tlmočia príbeh, ktorého dej autorka režíruje zámerne, tak, aby v mysli každého z nás na základe osobnej skúsenosti vyznieval odlišne."
   
 
Sprievodná akcia
 
23.6.2009 Vernisáž